Zmywarka to zdecydowanie jedno z bardziej praktycznych urządzeń w domu. Dzięki zmywaniu w zmywarce naczynia są zawsze dokładnie umyte, błyszczące i świeże, a my możemy zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Co ważne też, zmywarka już dawno przestała być luksusem, a stała się standardowym wyposażeniem wielu kuchni.
Prawidłowe ułożenie naczyń w zmywarce a jakość zmywania
Właściwe ułożenie naczyń ma wpływ nie tylko na to, jak dokładnie będą one umyte, ale także ochronimy je przed ewentualnym zniszczeniach bezpieczeństwo w czasie cyklu pracy urządzenia. Jedną z głównych przyczyn niedokładnego umycia naczyń w zmywarce jest właśnie nieprawidłowe ich ułożenie. Przez to woda i środki czyszczące nie mają dostępu do niektórych miejsc, a co za tym idzie nie mogą działać i naczynia pozostają brudne. Należy zatem stosować się do podstawowych zasad układania naczyń wewnątrz urządzenia. Często, cenne wskazówki na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia. Warto też wiedzieć, że bardzo zabrudzone naczynia powinno się układać w dolnym koszu zmywarki, a lekko zabrudzone lub delikatne w górnym. Układanie naczyń w zmywarce w prawidłowy sposób to jedna z ważniejszych zasad, której zachowanie zapewni poprawne funkcjonowanie urządzenia.
Układanie delikatnych naczyń w zmywarce
Wiele osób obawia się wkładania do zmywarki bardzo delikatnych przedmiotów, takich jak kieliszki czy inne przedmioty z cienkiego szkła. Nie będzie powodu do obaw, jeżeli zostaną one prawidłowo ułożone i rozmieszczone w urządzeniu. Nie powinny mieć zbyt dużo luzu, ponieważ istnieje wówczas duża szansa, że ulegną potłuczeniu. Kieliszki i inne delikatne naczynia staramy się układać na sztywno.
Optymalne wykorzystanie pojemności zmywarki
Chcąc osiągnąć maksymalną wydajność zmywarki, warto uruchamiać ją wtedy kiedy jest pełna. Nie zawsze jest to możliwe, szczególnie przy niezbyt licznej rodzinie. Dlatego też wybierając urządzenie do zmywania warto uwzględnić swoje realne potrzeby, pomyśleć nad tym ile naczyń zużywamy dziennie i przyjrzeć się oferowanym przez producentów programom zmywania. Jeżeli obawiamy się, że trudno będzie uzbierać tyle naczyń by zapełnić całe urządzenie, dobrze jest wybrać takie, które posiada specjalny program o nazwie „pół wsadu”. W czasie pracy w tym trybie zmywarka zużywa mniej wody i pracuje znacznie krócej. W nowoczesnych urządzeniach mamy także możliwość wyboru między różnymi program Eko, które używane są do dużej ilości naczyń. Program Eko zużywa mniej wody i energii w porównaniu z innymi programami. Program automatyczny – „auto” sprawia, że urządzenie automatycznie dobiera odpowiednią długość cyklu oraz temperaturę, w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń i poziomu zapełnienia zmywarki. Program intensywny, służący przeważnie do garnków i patelni, nadaje się do naczyń z przypalonymi lub zaschniętymi resztkami jedzenia. Jeśli nie lubimy zostawiać włączonej zmywarki na noc lub też nie chcemy by pracowała podczas naszej nieobecności, a naczynia należy szybko pozmywać można wybrać specjalny do tego program „szybki”, który doskonale sprawdzi się do lekko zabrudzonych naczyń. W tym przypadku, czas trwania cyklu wynosi około 30 minut. Należy pamiętać, że delikatne naczynia i szkło powinno być myte w specjalnie dopasowanym do tego programie, charakteryzującym się niższą temperaturą wody, która nie spowoduje uszkodzeń i pęknięć szkła. Naprawa pralek Zabrze
Typowe błędy przy ładowaniu zmywarki
Jak uniknąć błędów przy ładowaniu zmywarki? Trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pozwolą na zabezpieczenie przed zniszczeniem naczyń i pozwolą na pełne wykorzystanie możliwości urządzenia. Mniejsze naczynia, takie jak szklanki, małe talerzyki czy kieliszki należy układać w górnym koszu, który jest do tego specjalnie przeznaczony. W dolnym koszu powinny się znaleźć garnki, miski i talerze. Dobrze jest przed włożeniem naczyń do zmywarki dokładnie opłukać je z resztek, aby nie blokowały one odpływu wody z urządzenia.