Płytki nad blat kuchenny

Płytki nad blat kuchenny – cenne wskazówki wyboru najlepszych

Przygotowanie prac murarskich, a co za tym idzie płytek nad blat kuchenny, musi opierać się na dwóch podstawowych założeniach: z jednej strony praktyczność, a z drugiej estetyka. Kuchnia to chyba najbardziej „zamieszkane” pomieszczenie w całym domu lub takie, w którym spędza się dużo czasu zarówno na przygotowywaniu posiłków, jak i ich spożywaniu.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są płytki nad blat kuchenny, na ogół dostosowane do estetyki tych stosowanych na podłogi, o podobnej kolorystyce i wykończeniu lub odwrotnie, bawiące się kontrastami chromatycznymi, które uwzględniają również materiały mebli.

 

Jakie rodzaje płytek nad blat kuchenny są dostępne – przeglądamy propozycje

Ceramiczne płytki nad blat kuchenny

Ze względu na swoje właściwości strukturalne, które gwarantują doskonałe właściwości użytkowe, prawdopodobnie najczęściej stosowane są płytki ceramiczne. Zazwyczaj oferują gładką powierzchnię, która odpycha brud, a ich montaż nie sprawia żadnych problemów, a ponadto są łatwe w budowie, nawet ze względu na niewielkie wymiary. Takimi płytkami możliwe jest pokrycie blatu kuchennego, ścian (częściowo lub w całości) oraz powierzchni urządzeń.

Gres nad blatem w kuchni

Ze względu na doskonałą odporność na naprężenia mechaniczne i szczególnie urzekającą estetykę, która wiernie odwzorowuje naturalne elementy, takie jak kamień czy drewno, te płytki kuchenne są używane w eleganckich wnętrzach.

 

Doradzamy jak wybierać płytki nad blat kuchenny

Pierwszym krokiem przy wyborze płytek nad blat kuchenny jest ich idealne dopasowanie do stylu mebli, które mogą być klasyczne (do których doskonale nadają się płytki monochromatyczne w pastelowych odcieniach); rustykalne (z którym lepiej dopasować płytki polichromowane, zdolne do tworzenia motywów dekoracyjnych); minimalistyczne (gdzie doskonale sprawdzają się płytki o liniowych i abstrakcyjnych wzorach geometrycznych).

W zależności od wielkości pomieszczenia, w którym będą montowane, należy zdecydować się na płytki nad blat kuchenny w jasnym kolorze, być może lakierowane, jeśli otoczenie jest niewielkie, podczas gdy preferowane jest przejście w kierunku ciemnych i nieprzezroczystych odcieni, gdy kuchnia jest bardzo przestronna.

  Średniowieczne i zmiany w budownictwie

 

O ile do niedawna najpopularniejszym trendem było wybieranie ścian malowanych specjalnymi farbami odplamiającymi i przeciwwilgociowymi, to obecnie większy nacisk kładzie się na stosowanie płytek nad blat kuchenny, które pozwalają tworzyć powłoki w harmonii z meblami i podłogami.

Ten wpis został opublikowany w Artykuły dnia , przez .