Jak obliczyć deski na taras – poradnik krok po kroku

Zarówno miłośnicy ogrodnictwa, jak i profesjonalni architekci krajobrazu czy majsterkowicze wiedzą, że taras to fantastyczne miejsce do wypoczynku, relaksu i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli planujesz budowę własnego tarasu, musisz zacząć od odpowiedniego doboru desek. W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak obliczyć deski na taras, aby twój projekt był funkcjonalny i estetyczny.
Jak obliczyć deski na taras – podział na kategorie
Na początku warto zaznaczyć, że deski na taras dzielą się na kilka kategorii, a dokładniej:

  • Deski kompozytowe – wykonane z tworzywa sztucznego oraz włókna drzewnego
  • Deski z drewna egzotycznego – na przykład z jatoby, tekowego czy merbau
  • Deski z drewna krajowego – najczęściej z sosny, modrzewia, dębu

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji. Niezależnie jednak od rodzaju drewna, jakiego użyjemy do budowy tarasu, musimy wiedzieć, jak obliczyć ilość potrzebnych desek.
Jak obliczyć deski na taras – metoda obliczeń
Poniżej przedstawiamy w kilku prostych krokach, jak obliczyć deski na taras używając metody „szkieletowej”:

Krok 1 – Pomiar powierzchni tarasu

Przed przystąpieniem do obliczeń musimy dokładnie zmierzyć powierzchnię tarasu. Wymiary powierzchni określamy mnożąc długość przez szerokość. Wynik mnożenia będziemy nazywać powierzchnią całkowitą tarasu.

Krok 2 – Obliczenie powierzchni desek

Drugi krok to obliczenie powierzchni desek, które będą pokrywały nasz taras. Aby to zrobić, musimy znać szerokość oraz grubość desek. Szerokość najczęściej wynosi 140 lub 180 mm, natomiast grubość może wynosić 20, 24 lub 28 mm.
Wzór, który nam pomoże, to:

Powierzchnia deski = szerokość deski x grubość deski

Krok 3 – Obliczenie ilości potrzebnych desek

W tym kroku obliczamy ilość potrzebnych desek. Musimy podzielić powierzchnię całkowitą tarasu przez wartość powierzchni pojedynczej deski. Warto wziąć pod uwagę, żeby odjąć z tarasu powierzchnię powstałą z miejsc, w których nie będzie trzeba ułożyć desek, np. rynny, palisady itd.
Wzór, który nam pomoże to:

  Ile schnie beton na tarasie? Poradnik dot. schnięcia betonu

Ilość potrzebnych desek = powierzchnia całkowita tarasu / powierzchnia pojedynczej deski – powierzchnia niepotrzebna

Krok 4 – Uwzględnienie zapasu

Nie zapomnijmy o zapasie! Zawsze warto kupić trochę więcej desek, niż wynosi ostateczna liczba potrzebnych, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakie niespodziewane okoliczności mogą się pojawić podczas budowy. Warto doliczyć sobie około 10-15% dodatkowych desek.

FAQs

Jakie rodzaje drewna najlepiej sprawdzą się do budowy tarasu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji estetycznych, budżetu oraz przyszłych planów związanych z tarasem. Warto jednak pamiętać, że wśród desek z drewna krajowego, najczęściej wykorzystywanym gatunkiem jest sosna, natomiast wśród desek egzotycznych – jatoba czy merbau.

Czy deski kompozytowe są lepsze od desek z drewna?

Deski kompozytowe mają wiele zalet, takich jak wytrzymałość na warunki atmosferyczne, łatwość pielęgnacji, odporność na rozwarstwienia. Ostatecznie jednak decyzja o wyborze desek zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i budżetu.

Czy samodzielnie zbuduję taras?

Budowa tarasu wymaga nie tylko dobrego planowania, ale także umiejętności manualnych. Bez wątpienia, realizacja takiego projektu wymaga sporej dawki wytrwałości, cierpliwości i determinacji. Jeśli jesteśmy doświadczonymi majsterkowiczami, a projekt nie jest zbyt skomplikowany, z powodzeniem przeprowadzimy budowę samodzielnie. W przeciwnym wypadku, lepiej skorzystać z usług profesjonalisty.

Podsumowanie

Jak obliczyć deski na taras to wiedza, która przyda się każdemu, kto marzy o własnym, urokliwym kącie w ogrodzie. Warto pamiętać, że dobór odpowiedniej ilości i rodzaju desek to klucz do sukcesu. Dzięki powyższym wskazówkom, każdy bez trudu przygotuje się do budowy swojego wymarzonego tarasu.