Ile za metr tarasu drewnianego? – Poradnik dla inwestorów

Budowa domu zawsze wymaga pomysłów i decyzji. Jednym z nich jest wybór tarasu. Czy ma być on z drewna, czy może z innych materiałów? W przypadku stawiania na taras z drewna, dużym wyróżnikiem jest ile za metr tarasu drewnianego.

Co wpływa na cenę tarasu z drewna?

Materiały

Istnieje wiele gatunków drewna, z których można zrobić taras. Drewno egzotyczne jest droższe od polskiego drewna sosnowego czy modrzewiowego. Poza samym drewnem, trzeba liczyć koszty impregnatów, olejów, a także wszystkich akcesoriów, takich jak krawędzie, narożniki czy ślimaki.

Rodzaj stelaża

Drugim wyróżnikiem jest typ stelaża. Pod koniec sezonu pali rowery recumbent. Najprostsze stelaże to beleczki drewniane układane bezpośrednio na gruncie. Są mniej kosztowne, ale mniej stabilne i bardziej podatne na szkodniki. Wyższe stelaże oparte na betonowych słupkach lub prefabrykowanych kształtkach są bardziej kosztowne, ale dają większe możliwości aranżacyjne.

Dodatkowe akcesoria

Musimy również pamiętać o kosztach związanych z wyborem dodatkowych akcesoriów, takich jak lampy tarasowe, meble ogrodowe, parasol, grilla czy paleniska.

Ile za metr tarasu drewnianego?

Ile za metr tarasu drewnianego? To pytanie, które z pewnością pada przy planowaniu budowy. Oto przykładowe stawki w 2021 roku w zależności od rodzaju drewna, wykończenia, stelaża i dodatkowych akcesoriów:

Polana tarasów

Drewno sosnowe lub modrzewiowe to najpopularniejsze materiały stosowane przy budowie tarasów. Polana tarasowa z drewna sosnowego kosztuje od 100 zł do 150 zł za metr kwadratowy. Z kolei drewno modrzewiowe to koszt około 200 zł za metr kwadratowy.

Taras z drewna egzotycznego

Jeśli zależy nam na egzotycznym wyglądzie, musimy się jednak też liczyć z wyższymi kosztami. Koszt jednego metra kwadratowego drewna egzotycznego to koszt od 300 zł do 600 zł.

FAQs

Jakie drewno jest najlepsze do budowy tarasu?

Najlepszymi gatunkami drewna do budowy tarasu są modrzew, dąb czy teak. Mogą one kosztować więcej, ale są bardziej trwałe, odporne na zmienną pogodę i nie zawierają tak dużej ilości żywic jak sosna.

  Jak chronić taras przed słońcem - Poradnik

Jak konserwować drewno tarasowe?

Drewno tarasowe należy konserwować regularnie, stosując środki impregnujące lub oleje do drewna. Należy również regularnie czyścić powierzchnię tarasu, chronić go przed nadmierną wilgocią oraz stosować specjalne akcesoria do ochrony, takie jak mata gumowa pod grillem czy okrągłe nakładki na doniczki.

Podsumowanie

Ile za metr tarasu drewnianego to ważny czynnik, który wpływa na decyzję o jego budowie. Jednak decyzja o wyborze konkretnego materiału powinna zależeć nie tylko od kosztów, ale także od gatunku drewna, trwałości, charakterystyki klimatycznej naszego regionu, a także od indywidualnych upodobań. Dlatego, przed podjęciem decyzji, warto dobrze się zastanowić i porównać różne oferty.